VALAŠSKÉ MUZEUM V PŘÍRODĚ ROŽNOV POD RADHOŠTĚM |
|
|
HISTORIE
Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm bylo založeno v roce 1925 sourozenci Jaroňkovými a je nejstarším muzeem svého druhu ve střední Evropě.
V roce 1909 se oba bratři natrvalo usazují v Rožnově. Již tehdy v nich zrála myšlenka muzea v přírodě inspirovaná úsilím o uchování měšťanských domů z rožnovského náměstí. Vše usměrnila cesta Aloise Jaroňka, druhého z bratrů, do skandinávských zemí. Navštívil právě vznikající muzeum v přírodě v městě Aarhus v Dánsku a poznal první a nejstarší muzeum v přírodě na světě, Skanzen u Stockholmu. V roce 1911 byl v Rožnově založen muzejní spolek a v roce 1913 byl předložen první projekt muzea. K výstavbě Valašského muzea v přírodě však mohlo dojít až několik let po válce. V 50. letech vznikl projekt Valašské dědiny a v 60. letech našeho století došlo k jeho realizaci. Cílem výstavby se stala pravdivá rekonstrukce modelu valašské dědiny. Tak se na rožnovské pasece, zvané Stráň, postupně vystavělo na 40 objektů, vše, co k valašské vesnici patří.
ZAJÍMAVOSTI
V centrální vstupní budově tzv. Sušáku, která slouží jako centrální pokladny a vstup do areálu Valašské dědiny a Mlýnské doliny naleznete i stálé expozice – Městečko pod Radhoštěm a Jak jde kroj, tak se stroj.
Zároveň je zde umístěna prodejna LUV, občerstvení, oddělení propagace a WC. Otevírací doba Sušáku podléhá otevírací době Valašského muzea.
BĚŽNÁ PROVOZNÍ DOBA
Leden-březen: 9:00 - 16:00 hod.
Duben-červen: 09:00 - 17.00 hod.
Září: 9.00 - 17.00 hod.
Červenec-srpen: 09:00 - 18:00 hod.
Říjen-prosinec: 9.00 - 16.00 hod., nepravidelně otevřeno při akcích od 8 nebo až do 19 hod.
Interiéry zpřístupněny květen-září a při akcích v prosinci.
Leden až duben, říjen, prosinec - pondělí zavírací den!
PRAVIDELNÉ AKCE
Nejvýraznějším rysem současného dění v muzeu je cílevědomé úsilí o oživení zapomenutých tradičních technik, lidového umění a obyčejů i o rekonstrukci společenského života, obchodu i zábavy našich předků. Další okruh aktivit patří lidovému řemeslu a lidovým umělcům. Kromě výrobků na prodej předvádějí svoji zručnost početným návštěvníkům muzea. Rožnovské muzeum tak plní odkaz svého zakladatele Bohumíra Jaroňka, který si přál, aby se skanzen stal živým muzeem.
Rožnovské slavnosti
Pekařská sobota
Dny řemesel a setkání kovářů
Jánošíkův dukát
Starodávný jarmark
Vánoční jarmark
SLUŽBY- rezervace: možná
- platba kartou: ano
- fotografování, filmování: ano
- přístup psa do areálů za poplatek (podmínkou je vodítko a náhubek). Zákaz vstupu pouze do budov a na Valašský Slavín u kostela v Dřevěném městečku.
- sociální zařízení: ano
- prodej: Pamětní medaile, Reklamní zápalky, Knihy o Valašsku, CD, DVD a videokazety, Upomínkové předměty - Emil Zátopek, Aktivity duchovních, Keramika, Modrotisk, Proutěné výrobky, Slivovice, Výrobky ze dřeva atd.
- občerstvení: restaurace s tradičními pokrmy
- pronájem prostor: Janíkova stodola, Komorní amfiteátr, Velký amfiteátr, Konferenční sál - Sušák
- svatební obřad: předem kontaktujte muzuem pro více informací
- úschovna: ano
- šatna: ano
- kouření: přísný zákaz
- služby cyklistům: úschovna kol, nabíjecí stanice pro elektrokola
DOSTUPNOST- Vzdálenost vzdušnou čarou: 600 m SV směrem z centra Rožnova p.R.
- Vlakem: vlaková stanice Rožnov pod Radhoštěm cca 1,5 km
- Autobusem: autobusová zastávka rest. Rožnov U Eroplánu cca 700 m, nádraží cca 1,5 km
- Pěšky: červeně značená TZ z centra podél nábřeží Bečvy
- Na kole: dálková cyklotrasa č. 6260 Bečva
- Autem: městem prochází mezinárodní silnice E442 (Karlovy Vary - Liberec - Olomouc - Žilina (SR), příjezd povolen až k místu. Placené parkování pro návštěvníky u Mlýnské doliny. Osobní automobil 70 Kč, motocykl 50 Kč, autobus 250 Kč na den.
ZDROJ INFORMACÍ: www.nmvp.cz/roznov
|
|
|