Obec Hukvaldy byla nejen správním střediskem rozsáhlého panství olomouckých biskupů, ale také rodným místem hudebního skladatele Leoše Janáčka. Rozsáhlý hradní areál byl založen kolem poloviny 13. století, za jeho zakladatele je považován německý šlechtic ve službách Přemysla Otakara II, Arnold z Huckeswagenu, vlastník rozsáhlého území mezi Odrou, Ostravicí a Beskydami. Již v druhé polovině téhož století přešel do majetku olomouckých biskupů, kterými byl z důvodu finanční tísně často zastavován. Svou úlohu pevnosti splnil zejména za třicetileté války, kdy byl několikrát bezúspěšně obléhán. Na konci 17. století byl naposledy přestavěn a výstavbou barokního opevňovacího systému se z něho stala moderní pevnost. Rychlé změny vojenské techniky podporovaly jiný způsob boje a vojenský význam hradu rychle ustupoval do pozadí. Požár v roce 1762 byl poslední tečkou za jeho slavnou existencí a hrad nebyl obnoven.
V současné době je významnou kulturní památkou, která se do povědomí návštěvníků zapsala každoročně pořádanými Rytířskými slavnostmi, i pravidelnými sobotními a nedělními programy z historické a folkové hudby, poezie. Vyhlídka byla zbudovaná na hradním paláci v roce 1993. Je z ní unikátní výhled na celé pásmo Radhoštských a Moravskoslezských Beskyd, za dobrého počasí je viditelná řada měst v podhůří. Velkým lákadlem pro všechny návštěvníky je obora, založená biskupem Prusinovským na rozloze 65 ha s daňčí a mufloní zvěří.
ZAJÍMAVOSTI
Druhá největší hradní zřícenina na Moravě.
S jménem Hukvaldy je nerozlučně spjat život a dílo hudebního skladatele Leoše Janáčka. Na počátku 20. století započal zde své letní pobyty a později si zde zakoupil domek, který je dnes zařízen jako Památník života a díla Leoše Janáčka. Z Hukvald čerpal motivy pro svá operní díla, krajovou atmosféru zachytil ve sborových skladbách, komponovaných na básně Petra Bezruče.
Areál hukvaldského hradu a přilehlé obory je již několik let dějištěm mezinárodního hudebního festivalu Janáčkovy Hukvaldy.
PROHLÍDKA
Prohlídka hradu je možná samostatně i s průvodcem (35 min., min 5 osob).
Hromadným výpravám lze zajistit rezervování prohlídky. Časové rezervace komentovaných prohlídek lze zajistit telefonicky nebo písemně na email.
OTEVÍRACÍ DOBA
DUBEN, ŘÍJEN: 9:00 - 16:00 hod.
KVĚTEN, ZÁŘÍ: 9:00 - 17:00 hod.
ČERVEN - SRPEN: 9.00 - 18.00 hod.
Pondělí je zavírací den.
VSTUPNÉ- základní vstupné 100 Kč
- snížené vstupné 60 Kč
- rodinné vstupné (2 dospělí + 2 děti) 260 Kč
SLUŽBY- platba kartou
- sociální zařízení
- prodej pohlednic, suvenýrů, turistické známky
- hradní občerstvení, pod hradem restaurace
- svatební obřad je možno uspořádat v renesančním hradním jádře, v barokní hradí kapli sv. Ondřeje, či v hradní kulatině.
Držitelé průkazu ZTP a ZTP/P mají možnost se dopravit na hrad Hukvaldy svým vozem a to každou středu, po předchozí telefonické domluvě, minimálně 3 pracovní dny předem.
DOSTUPNOST- Vzdálenost vzdušnou čarou: 6 km SV od Kopřivnice, 11 km JZ od Frýdku-Místku.
- Vlakem: nejbližší stanice s napojením na autobusové spojení je Kopřivnice, Příbor a pak Frýdek-Místek.
- Autobusem: MHD Frýdek-Místek.
- Pěšky: do obce vede modrá, zelená a žlutá TZ, přímo hrad také Naučná stezka Hradní vrch.
- Na kole: cyklotrasa č. 502, 6006, 6001. Zákaz jízdy na kole v objektu, kolo možno ponechat předem na určeném místě.
- Autem: placené parkoviště v obci Hukvaldy, vzdálenost 2 km.
ZDROJ INFORMACÍ: www.hradhukvaldy.eu
|
|