Město Chřibská se nalézá v kopcovité krajině na rozhraní Lužických hor, Šluknovského výběžku a Českého Švýcarska, na silnici z České Kamenice do Varnsdorfu. Německý název obce Kreibitz je z původního slovanského slova Krzywycza, klikatící se potok. Současný název Chřibská vytvořil František Palacký, ze staročeského slova chřib (pahorek).
Chřibská je jedna z nejstarších obcí této oblasti, první zmínka pochází z konce 14. století. Po mnohých změnách vlastnictví se od roku 1634 na dalších 300 let stala majetkem šlechtického rodu Kinských. V roce 1570 byla Chřibská povýšena na město, dostala městský znak a hrdelní právo. Od 15. století se zde rozvíjelo sklářství, byla zde nejstarší sklářská huť ve střední Evropě, i dnes se zde vyrábí hutní sklo. Tradiční je zde výroba nití. Konaly se zde také týdenní a vánoční trhy. Postupně se Chřibská stávala průmyslovým městem zaměřeným na sklářskou, textilní a potravinářskou výrobu.
Městečkem protéká říčka Chřibská Kamenice. Nachází se zde mnoho památek - kostel sv. Jiří, sochy Jana Nepomuckého a Panny Marie, starobylý mlýn na koření, a množství roubených staveb.