Při toulkách po cestách v okolí Kláštera Hradiště nad Jizerou lze občas narazit na zbytky zarostlých pomníčků. Dva takové pomníčky lze ještě dnes nalézt po pravé straně silnice z Kláštera do Jiviny. Mnoho lidí se domnívá, že se jedná o smírčí kříže. Jejich skutečný původ je však méně romantický, jedná se o zbytky pomníčků padlých ve válce mezi Pruskem a Rakouskem v roce 1866. Někteří padlí byli pochováni také na hřbitově v Klášteře a Mnichově Hradišti.
Jaký byl průběh této bitvy? 28. června 1866 ustupoval rakouský I. armádní sbor generála jízdy Clam-Gallase od Mnichova Hradiště k Jičínu. Okolo 8. hodiny dorazilo velitelství sboru s brigádami generálmajora Poschachera a generálmajora Pireta do Kněžmostu. Generál Clam-Gallas vyslal ihned dvě baterie dělostřelecké zálohy, 29. prapor polních myslivců a 3. prapor pěšího pluku na vrch Mužský, aby zpomalili postup. V tu dobu již probíhaly tuhé boje u Dolní Krupé a Kláštera, kde pruský VIII. armádní sbor generálmajora Herwartha von Bittenfeld zaútočil proti brigádě plukovníka Leiningena.
Okolo 9. hodiny započal ústup Rakušanů na levý břeh řeky Jizery a po 10. hodině byl zapálen most vedoucí k Mnichovu Hradišti a obsazen zámek hraběte Valdštejna. Na svazích k Jizeře zaujali svá postavení vojáci 33. pěšího pluku a baterie sborové dělostřelecké zálohy. Po hodinovém boji, kdy nepřátele od sebe dělila pouze Jizera, vydal plukovník Leininger rozkaz k opuštění Mnichova Hradiště a k pochodu do Bosně, kde již stála brigáda plukovníka Abeleho. K pronásledování ustupujících rakouských vojsk nedošlo z důvodu poškození mostu přes Jizeru.
Okolo 11. hodiny vyslal pruský generál Fransecky 4 prapory proti postavením na hoře Mužský. Rakouský prapor polních myslivců a prapor pěšího pluku byl donucen k ústupu. Prapor pěchoty padl téměř celý do zajetí. Ztráty na rakouské straně v bitvě u Mnichova Hradiště byly 20 důstojníků 1 634 mužů a 29 koní. Prusové ztratili 8 důstojníků a 341 mužů.